CURREN Classic Casual Watch for Men with Stainless Steel Band Simple Quartz Wristwatches with Rome Numbers for Business Man




















Specification:
Dial diameter: 43 mm
Case thickness: 11 mm
Watch length: 230 mm
Band width: 22 mm
Watch weight: 121 g

13.49€
CURREN Classic Casual Watch for Men with Stainless Steel Band Simple Quartz Wristwatches with Rome Numbers for Business Man




















Specification:
Dial diameter: 43 mm
Case thickness: 11 mm
Watch length: 230 mm
Band width: 22 mm
Watch weight: 121 g

| Case Thickness | 11mm |
|---|---|
| Band Width | 22mm |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Dial Window Material Type | Hardlex |
| Boxes & Cases Material | Paper |
| Model Number | 8409 |
| Dial Diameter | 43mm |
| Water Resistance Depth | 3Bar |
| Clasp Type | Bracelet Clasp |
| Band Length | 23cm |
| Case Material | Alloy |
| Movement | Quartz |
| Style | Fashion & Casual |
| Brand Name | Curren |
| Origin | Mainland China |
| Certification | NONE |
| Item Type | Quartz Wristwatches |
Reviews
There are no reviews yet.