Specifications:
Dial diameter: 44 mm
Case thickness: 13 mm
Watch length: 240 mm
Band width: 22 mm
Water resistance: 30M
Features:
Movement: quartz movement (Japan Made)
Mirror Material:Hardlex
12-months movement guarantee
















$31.98 – $33.58
Specifications:
Dial diameter: 44 mm
Case thickness: 13 mm
Watch length: 240 mm
Band width: 22 mm
Water resistance: 30M
Features:
Movement: quartz movement (Japan Made)
Mirror Material:Hardlex
12-months movement guarantee
















| Case Thickness | 13mm |
|---|---|
| Band Width | 22mm |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Dial Window Material Type | Hardlex |
| Boxes & Cases Material | No package |
| Model Number | CURREN 8412 |
| Dial Diameter | 44mm |
| Feature | Water Resistant |
| Water Resistance Depth | 3Bar |
| Clasp Type | Bracelet Clasp |
| Band Length | 24cm |
| Case Material | Alloy |
| Movement | Quartz |
| Style | Fashion & Casual |
| Brand Name | Curren |
| Origin | Mainland China |
| Certification | NONE |
| Item Type | Quartz Wristwatches |
| Water Resistant | 30M Waterproof,3ATM |
| Watch Condition | 100% New with Tags |
| Watch Typle | Men's Waterproof Sport Wristwatches |
| Watch Function | Time,Calendar, |
| Watch Design | Creative 3D Dial,High Quality Japan Movement |
Reviews
There are no reviews yet.